Wbrew pozorom gramofon, jak i jego poszczególne części, są bardzo delikatnymi rzeczami, a to powoduje, że nawet niewielkie zabrudzenie może negatywnie wpłynąć na jakość dźwięku, który będzie ostatecznie docierał do naszych uszu. Dlatego też powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób i za pomocą jakich akcesoriów czyścić igły gramofonowe, tak aby mieć pewność, że nic złego nie będzie się z nimi działo i że przez cały czas świetnie będą one spełniały swoje zadanie.

Stosujmy specjalne preparaty

Przede wszystkim jeśli chcemy czyścić igłę gramofonową, to w pierwszej kolejności powinniśmy się upewnić, że korzystamy tutaj ze specjalnych preparatów, które przeznaczone są właśnie do tej czynności.

Będziemy mogli je zakupić w profesjonalnych sklepach z akcesoriami do gramofonów, a co więcej, będziemy mogli tam również liczyć na profesjonalną poradę. To sprawi, że spokojnie będziemy mogli przystąpić do takiego czyszczenia, mając pewność, że wszystko przebiegnie tak jak powinno, a my znowu będziemy mogli się cieszyć z pięknych dźwięków, które nie będą zakłócone żadnymi zniekształceniami.

Co wykonywać po kolei?

Na samym początku musimy przygotować niezbędny płyn i szmatkę do czyszczenia igły gramofonowej.

Następnie trzeba unieruchomić ramię na wsporniku, tak aby nie doszło do włączenia gramofonu podczas czyszczenia igły. Nanosimy kilka kropli płynu na szmatkę i delikatnie usuwamy kurz, który zdążył osiąść na igle. Musimy przy tym uważać, aby wycierać jedynie igłę, a nie wspornik.

Po całej procedurze należy odczekać kilka minut, aby płyn odparował z igły gramofonowej, zanim będziemy mogli znowu włączyć naszą ulubioną płytę i cieszyć się dźwiękami, które będą się z niej wydobywały. Koniecznie zobaczmy jakie preparaty są nam oferowane do czyszczenia igły gramofonowej. Może się okazać, że znajdziemy takie propozycje, które pozwolą nam szybko i skutecznie pozbyć się zabrudzeń, tak abyśmy mogli korzystać z naszego gramofonu wiedząc, że nie ulegnie uszkodzeniu, a my będziemy mogli się cieszyć jego niesamowitymi dźwiękami.